W Meksyku i Nigerii doszło dziś do podobnych – i podobnie tragicznych w skutkach – wypadków lotniczych. W katastrofie samolotu rozpoznawczego Beechcraft B300 King Air 350i należącego do nigeryjskich sił powietrznych życie straciło siedem osób. Katastrofa meksykańskiego Learjeta 45XR spowodowała śmierć kolejnych sześciu.

Nigeryjski King Air (numer NAF201) wystartował o godzinie 11.48 czasu lokalnego z międzynarodowego portu lotniczego imienia Nnamdiego Azikiwego pod Abudżą do lotu do odległego o 100 kilometrów miasta Minna, stolicy stanu Niger. Tuż po oderwaniu się od ziemi załoga zgłosiła utratę mocy w silniku i podjęła próbę lądowania awaryjnego. Na podejściu do pasa 22 maszyna runęła na ziemię i eksplodowała. Zginęli wszyscy obecni na pokładzie.Według nigeryjskich mediów King Air miał uczestniczyć w poszukiwaniach dwudziestu siedmiu nastolatków i piętnastu dorosłych porwanych 17 lutego ze szkoły w Kagarze w stanie Niger. Nie wiadoo na razie, czy porwanie miało charakter kryminalny (dla okupu) czy też terrorystyczny (przymusowy werbunek do bojówek islamistycznych).

Kilka godzin po wypadku nigeryjskie siły powietrzne ujawniły tożsamość ofiar. Dowódcą załogi był kapitan Haruna Gadzama, drugim pilotem – kapitan Henry Piyo. Oprócz tego w skład załogi wchodziło czterech specjalistów obsługi lotniczych systemów rozpoznawczych – porucznik Micheal Okpara, chorąży Bassey Etim, starszy sierżant Olasunkanmi Olawunmi i sierżant Ugochukwu Oluka – oraz technik pokładowy szeregowy Adewale Johnson. Kondolencje złożył prezydent Muhammadu Buhari.

Nigeryjskie siły powietrzne dysponowały dotąd trzema King Airami 350 dostosowanymi do zadań rozpoznawczych (wyposażonymi między innymi w głowicę elektrooptyczną pod tylną częścią kadłuba) i jednym wykorzystywanym do zadań dyspozycyjnych. NAF201 jako jedyny w tym gronie miał charakterystyczne biało-niebiesko-złote malowanie.

Do katastrofy w Meksyku doszło o godzinie 9.45 czasu lokalnego. Feralny Learjet 45XR (numer 3912) przyleciał ze stolicy do Xalapy w południowej części kraju, nad Zatoką Meksykańską. Po postoju trwającym około czterdziestu minut maszyna ruszyła w dalszą drogę Villahermosy, leżącej jeszcze dalej na południe. Do katastrofy doszło tuż po starcie – samolot w ogóle nie rozpoczął prawidłowego wznoszenia. I tym razem zginęli wszyscy obecni na pokładzie: sześć osób.Zniszczona maszyna należała do specjalnej jednostki transportowej przy najwyższym dowództwie sił powietrznych (Unidad Especial de Transporte Aéreo del Alto Mando). Meksykanie na razie nie ujawniają tożsamości ofiar.

Poniższe nagranie pokazuje ostatni start 3912:Zarówno Nigeria, jak i Meksyk od lat zmagają się z niskim poziomem obsługi technicznej w swoich wojskach lotniczych, a co za tym idzie – licznymi wypadkami, a także usterkami, które uniemożliwiają wykorzystanie statków powietrznych z wymaganą intensywnością. Tymczasem oba kraje potrzebują sprawnych samolotów i śmigłowców. W Nigerii trwa zaciekła i krwawa wojna z islamistami z Boko Haram, tymczasem w Meksyku przeciwnikiem sił rządowych są dobrze zorganizowane i równie dobrze uzbrojone kartele narkotykowe.

W Meksyku w najgorszym okresie, za kadencji poprzedniego prezydenta, Enriquego Peñi Nieta (2012–2018), w wypadkach lotniczych zginęło około trzydziestu członków sił zbrojnych i trzynastu cywilów. Kiedy we wrześniu ubiegłego roku stanowisko szefa sztabu Fuerza Aérea Mexicana objął generał dywizji José Gerardo Vega Rivera, zarówno on sam, jak i sekretariat obrony narodowej przyznawał, że głównym jego celem będzie zmniejszenie liczby wypadków w lotnictwie.

Zobacz też: Cztery haubice będą walczyć na poligonie o zamówienie od US Army

(aviation-safety.net)

Policía Municipal