Samolot Canadair CT-114 Tutor należący do zespołu akrobacyjnego kanadyjskich wojsk lotniczych Snowbirds rozbił się wczoraj podczas pokazów Atlanta Air Show. Pilot zdołał się katapultować. Nikomu na ziemi nic się nie stało.

Do wypadku doszło około godziny 13.30, tuż przed rozpoczęciem występu w ramach drugiego dnia trzeciej edycji Atlanta Air Show. Na razie nie podano żadnych informacji na temat możliwych przyczyn. Zniszczony CT-114 to maszyna o numerze seryjnym 1071.

Pechowym pilotem był Snowbird 5 – Kevin Domon-Grenier. Ma on za sobą służbę w Afganistanie jeszcze jako piechur. Po powrocie do kraju zdobył przydział do Royal Canadian Air Force i uzyskał uprawnienia pilota w roku 2013. Do Snowbirds dołączył cztery lata później.

W ramach niedzielnych pokazów zaprezentować się miał między innymi zespół pokazowy US Air Force – Thunderbirds. Po wypadku kapitana Domona-Greniera pozostałe występy odwołano.

Utworzony w 1971 roku zespół Snowbirds (oficjalnie: 431. Eskadra Pokazowa) od samego początku lata na CT-114. Obecnie zespół dysponuje jedenastoma maszynami, z czego w powietrzu prezentuje się dziewięć. Bazą macierzystą Snowbirds jest CFB Moose Jaw w prowincji Saskatchewan.

Zobacz też: Lądujący E-2D uszkodził cztery Super Hornety

(aviation-safety.net, wsbtv.com)

Russ, Creative Commons Attribution 2.0 Generic