We wtorek 19 maja około godziny 21.30 czasu lokalnego w czasie podchodzenia do lądowania w bazie Eglin na Florydzie rozbił się myśliwiec wielozadaniowy F-35A Lightning II należący do 58. Eskadry Myśliwskiej z 33. Skrzydła Myśliwskiego. Pilot zdołał się bezpiecznie katapultować i został zabrany na obserwację do szpitala, który opuścił następnego dnia rano.

Samolot powracał z rutynowego nocnego lotu szkolnego. Wypadek nie spowodował na ziemi żadnych strat. Powołano już komisje do zbadania jego przyczyny. Na razie nie ma żadnych poszlak wskazujących na możliwy powód wypadku. F-35A kosztuje około 90 milionów dolarów.

Był to drugi w ciągu pięciu dni wypadek myśliwca piątej generacji w rejonie bazy Eglin. 15 maja rozbił się tam F-22A Raptor z 43. Eskadry Myśliwskiej. Również w tym wypadku pilot bezpiecznie się katapultował.

Od czasu wejścia do służby odnotowano dwa wypadki F-35 zakończone zniszczeniem samolotu. We wrześniu 2018 roku F-35B należący do amerykańskiej piechoty morskiej rozbił się w Karolinie Południowej. Pilot się katapultował. Drugi wypadek wydarzył się w kwietniu 2019 roku, gdy należący do lotnictwa japońskiego F-35A wpadł do morza, zabijając pilota.

Zobacz też: Lekkie schrony dla US Army

(flightglobal.com, airforcetimes.com)

USAF / Airman 1st Class Amber Litteral