W amerykańskich mediach branżowych pojawiają się doniesienia o kolejnej katastrofie lotniczej na terenie poligonu Nevada Test and Training Range. W przeddzień nagłośnionego rozbicia się dwóch A-10 miało dojść do katastrofy, w której zginął pilot. Są powody, aby przypuszczać, że doszło do pierwszej utraty samolotu F-35.

Śmierć w wypadku, do którego miało dojść 5 września około godziny 18.00 czasu lokalnego około stu mil na północny zachód od Nellis, poniósł podpułkownik Eric Schultz. Był to doświadczony, znany i powszechnie szanowany pilot, świetnie zaznajomiony z samolotami zarówno cywilnymi, jak i wojskowymi. Uczestniczył także w programie rozwoju myśliwca wielozadaniowego F-35 Lightning II – w 2011 roku został dwudziestym dziewiątym człowiekiem, który zasiadł za jego sterami.

Nie wiadomo, czy Schultz zdołał uruchomić fotel wyrzucany. Nie wiadomo nawet, czy leciał samolotem wyposażonym w takie urządzenie.

Utajnienie przez US Air Force typu rozbitej maszyny, duże opóźnienie w podaniu komunikatu o wypadku i bliskie związki Schultza z programem F-35 stały się ziarnem spekulacji, jakoby amerykańskie wojska lotnicze doznały pierwszej straty swojego najnowocześniejszego myśliwca. Co więcej, samolot Schultza był przydzielony do Air Force Materiel Command, czyli dowództwa odpowiedzialnego między innymi za wdrażanie i obsługę nowych typów uzbrojenia.

Aktualizacja (10.09.2017): ppłk Schultz nie zginął w F-35

Niemniej jednak możliwe jest, że podpułkownik Schultz w ostatnich latach rozpoczął pracę przy zupełnie innym typie samolotu. Teoretycznie mógł to być supertajny „czarny” projekt czy jedna z nowoczesnych maszyn użytkowanych przez państwa sojusznicze i wypożyczona Amerykanom do testów.

Należy raz jeszcze podkreślić, że na tę chwilę nie ma żadnych oficjalnych informacji na temat tego, czy Schultz zginął w F-35 czy w innym samolocie. Do czasu ogłoszenia takiego komunikatu (lub nadejścia wiarygodnego przecieku) spekulacje pozostaną spekulacjami.

Zobacz też: US Air Force myśli o następcy dla F-22 i F-35

(military.com)

US Air Force