Podczas rosyjskich testów systemu 9K720 Iskander-M prowadzonych w Kazachstanie jeden z pocisków wylądował w obwodzie aktiubińskim poza ustaloną strefą ćwiczeń. Co najciekawsze, według danych przekazanych przez serwis topwar.ru pocisk uderzył 627 kilometrów od miejsca odpalenia. Potwierdzenie tych informacji będzie oznaczało, że Rosja łamała Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF).

Pocisk 9M723 systemu Iskander-M klasyfikowany jest jako pocisk pseudobalistyczny, gdyż porusza się po spłaszczonej (a nie balistycznej) trajektorii i według nieoficjalnych informacji może wykonywać manewry z dużym przeciążeniem na każdym jej odcinku. Według wcześniejszych zapewnień Moskwy 9M723 miał mieć zasięg maksymalny 480 kilometrów. Latem ubiegłego roku Stany Zjednoczone odstąpiły od traktatu INF, oskarżając Rosję o ustawiczne łamanie jego postanowień. Wypadek w Kazachstanie może dowodzić, że oskarżenia nie były bezpodstawne.

Wystrzelenie rakiety nastąpiło 9 styczna zgodnie z ustalonym harmonogramem ćwiczeń (niektóre media błędnie donosiły, że pocisk odpalono z terytorium Rosji). Według komunikatu ministerstwa obrony Kazachstanu nikt nie został ranny, nie doszło również do eksplozji, a miejsce uderzenia zabezpieczyła policja. Okoliczności zdarzenia, zgodnie z postanowieniami umowy między Rosją i Kazachstanem, będzie wyjaśniać wspólna komisja.

Moskwa korzysta z kilku położonych na stepie poligonów utworzonych jeszcze w czasach radzieckich. Ich dzierżawa od lat budzi jednak kontrowersje. Władze w Nur-Sułtanie (dawniej Astana) uważają, że Rosja płaci stanowczo za mało za możliwość użytkowania poligonów.

Po 2015 roku rosyjskie siły wycofały się z kilku z nich, a inne dzielą z krajowymi siłami zbrojnymi. Kazachstańscy politycy porównują to do sytuacji Amerykanów w Niemczech, gdzie opłaty są wielokrotnie wyższe, dlatego podkreślają, iż czas skończyć z preferencyjnym traktowaniem wojsk rosyjskich.

Zobacz też: Rakietowa Ukraina. Sytuacja nad Dnieprem wobec końca INF

(mod.gov.kz, eurasianet.org, topwar.ru)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International