Koncern Dassault Rafale poinformował w oświadczeniu dla prasy, że 27 lipca z lotniska Bordeaux-Merignac we Francji wystartowało pięć wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale przeznaczonych dla wojsk lotniczych Indii. Za sterami maszyn o numerach taktycznych RB 001 do RB 005 zasiedli piloci indyjscy. Do pokonania mają 7000 kilometrów.

Trzydniowy przelot obejmować będzie tankowanie w powietrzu i międzylądowanie w bazie Az-Zafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Docelowo Rafale’e mają znaleźć się w bazie lotniczej Ambala w stanie Hariana na północy Indii 29 lipca. Samoloty znajdą się finalnie w składzie 17. Eskadry Sił Powietrznych Indii „Golden Arrows”. Gotowość operacyjną mają uzyskać w najbliższych tygodniach.

Pierwszego Rafale’a przekazano „na papierze” już 8 października 2019 roku, ale faktyczny proces dostawy uległ kilkumiesięcznemu opóźnieniu z powody skutków pandemii choroby COVID-19.

Z uwagi na zaostrzenie sporu granicznego z Chinami Indie zabiegały o szybsze przekazanie maszyn. Od października do lipca przygotowano kolejne cztery myśliwce, a ponadto przeszkolono we Francji członków personelu technicznego i pilotów.

23 września 2016 roku Indie zamówiły trzydzieści sześć samolotów Dassault Rafale. Nowe Delhi twierdziło, że zakup spowodowany był pilną potrzebą operacyjną związaną z małą liczbą eskadr samolotów bojowych. We wrześniu 2019 roku spekulowano o indyjskim zainteresowaniu drugą partią Rafale’i – również liczącą trzydzieści sześć maszyn. Miało to związek z rosnącym wówczas napięciem między Indiami a Pakistanem

Zobacz też: Rafale proponowany Kolumbii

(informacja prasowa)

Dassault Aviation