Amerykańskie siły powietrzne wystosowały zaproszenie do składania ofert na przeprowadzenie prac wzmacniających konstrukcję samolotów wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon. Celem prowadzonych prac jest wydłużenie służby F-16 o kolejnych trzydzieści lat.

W kwietniu tego roku USAF zaakceptował plan zwiększenia resursu płatowców F-16 z obecnych 8 tysięcy do 12 tysięcy godzin. W czerwcu zwiększono tę liczbę do 13 850 godzin. W ramach programu modernizacji planuje się wydłużenie resursów do 300 F-16 w wersjach Block 40–52, tak aby pozostały w służbie co najmniej do 2048 roku. Ponadto istnieje opcja rozszerzenia programu do 489 samolotów.

Wartość programu oszacowano na 403 miliony dolarów, a rozpoczęcie prac zaplanowane jest na przyszły rok. Usługa wydłużenia resursu będzie też dostępna dla zagranicznych użytkowników F-16 w ramach programu Foreign Military Sales.

Mimo że sposób przeprowadzenia wzmocnienia struktury płatowca został opracowany przez Lockheeda, koncern nie ma gwarancji otrzymania kontraktu na wykonanie tych prac we wszystkich samolotach. Przetarg będzie otwarty dla wszystkich chętnych, a jednym z konkurentów może być Boeing, który miał okazję zapoznać się z budową F-16 przy okazji konwersji starszych egzemplarzy na bezzałogowe cele latające QF-16.

Zobacz też: Modernizacja koreańskich F-16

(flightglobal.com)

US Air Force