Czad, posiadający największy po Francji kontyngent wojskowy w Mali, rozpoczął wycofywanie swoich sił. Informacja została przekazana przez prezydenta Czadu, Idrissa Deby’ego w niedzielę 14 kwietnia. Zgodnie z jego słowami, „armia Czadu nie posiada umiejętności do walki partyzanckiej, jaka ma miejsce w północnym Mali”, a jej „misja została zakończona”.

Decyzja o wycofaniu swoich sił nadeszła w dwa dni po tym, jak w piątek 12 kwietnia w wyniku ataku samobójczego w Kidal zginęło trzech czadyjskich żołnierzy. Czterech innych zostało rannych. Według relacji świadków samobójca wysadził się w powietrze na miejskim bazarze w momencie, gdy w pobliżu znajdowali się żołnierze. Był to już trzeci taki atak w Kidal w tym roku. Do tego typu zdarzeń dochodziło już także w Timbuktu i Gao. W zeszłym tygodniu miała również miejsce katastrofa helikoptera z czadyjskimi żołnierzami na pokładzie w pobliżu miasta Sevare. W jej wyniku zginęło pięciu żołnierzy. Łącznie dotychczas zginęło ich już niemal trzydziestu. Najwięcej spośród wszystkich państw biorących udział w wyzwoleniu Mali.

Siły należące do Czadu pełniły ważną rolę w czasie interwencji ze względu na swoje doświadczenie w walce pustynnej. Dotychczas Mali opuścił już jeden batalion zmechanizowany. Również Francja rozpoczęła wycofywanie swoich sił. Do końca roku ma pozostać ich wciąż tysiąc osób. Deby zapowiedział przy okazji, że Czad weźmie udział w proponowanej misji ONZ, mającej być wkrótce ustanowionej w Mali. Zgodnie z założeniami przekazanymi przez sekretarza generalnego ONZ ma ona składać się z 11 200 żołnierzy i 1 440 policjantów, pochodzących głównie z państw afrykańskich.

Siły interwencyjne walczące od stycznia przeciwko islamistom na północy Mali składają się głównie z wojsk francuskich (około czterech tysięcy żołnierzy) i czadyjskich (około dwóch tysięcy). Ponadto swój udział w interwencji miały także inne afrykańskie państwa regionu – Senegal, Burkina Faso, Nigeria, Niger, Togo, Benin, Ghana i Gwinea. W wyniku operacji zbrojnej udało się przywrócić integralność terytorialną Mali. 26 stycznia odbite zostało Gao, 28 stycznia Timbuktu, a 30 stycznia Kidal – trzy najważniejsze miasta na północy kraju. Pomimo wycofania się z ośrodków miejskich, islamiści wciąż prowadzą walki partyzanckie połączone z samobójczymi atakami terrorystycznymi. Obecnie ich główną bazę stanowią trudno dostępne góry Adrar des Ifoghas.

(reuters.com; bbc.co.uk)