Departament Obrony zarządził wstrzymanie lotów wszystkich myśliwców F-35 należących do amerykańskich sił zbrojnych. Jest to konsekwencja wypadku F-35B Korpusu Piechoty Morskiej przed kilkoma dniami. To samo zalecono innym użytkownikom F-35.

Przyczyną uziemienia jest podejrzenie, że odpowiedzialne za wypadek są wadliwe przewody paliwowe w silniku myśliwca. W czasie przerwy w lotach wszystkie F-35 przejdą inspekcję. W tych maszynach, w których zainstalowane są podejrzane przewody, zostaną one wymienione, a egzemplarze, które mają zamontowane przewody innego typu, zostaną dopuszczone do lotów. Przegląd wszystkich samolotów powinien zając dwa dni.

Odpowiadające za cały program F-35 Joint Program Office poinformowało, że problem jest prawdopodobnie spowodowany złą jakością elementów dostarczonych przez jednego z podwykonawców do producenta silnika – koncernu Pratt & Whitney. Producent silnika i producent samolotu – Lockheed Martin – pracują wspólnie nad rozwiązaniem problemu.

Wypadek i uziemienie floty F-35 następuje w okresie obfitującym w istotne wydarzenia w jej historii. Dzień przed wypadkiem inny należący do amerykańskiej piechoty morskiej F-35B wykonał po raz pierwszy zaatakował cel naziemny w Afganistanie. Z kolej w kwietniu F-35B musiały lądować awaryjnie w bazach Cherry Point i Tsuiki, a w lądującym awaryjnie w bazie Eglin F-35A złożyła się przednia goleń podwozia. Ponadto brytyjskie F-35B po raz pierwszy lądowały na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth.

Natomiast 10 października sekretarz obrony Jim Mattis ogłosił plan zwiększenia gotowości operacyjnej amerykańskich samolotów. Do przyszłego września minimum 80% samolotów danego typu pozostających w służbie czynnej ma być zdolna do lotu w każdym momencie. Obecnie dla F-35A sił powietrznych wskaźnik gotowości wynosi jedynie około 55%.

Amerykańskie siły zbrojne planują kupić 2456 F-35 wszystkich trzech wersji za łączną sumę około 325 miliardów dolarów. Poza Stanami Zjednoczonymi pierwsze egzemplarze F-35 zostały dostarczone do Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Turcji, Holandii, Norwegii, Australii, Japonii i Korei Południowej.

Zobacz też: USMC: Pierwszy spisany na straty F-35

(militarytimes.com)

US Air Force / Senior Airman Ridge Shan