Lockheed Martin i Mitsubishi Heavy Industries poinformowały o planowanym wstrzymaniu montażu wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 w Nagoi. Produkcja ma zostać czasowo wstrzymana jeszcze w tym tygodniu z powodu obaw o rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.

Produkcja zostanie wznowiona po konsultacjach Lockheeda i Mitsubishi Heavy Industries z kierownictwem programu F-35 i władzami państwowymi. Amerykański koncern nie spodziewa się, aby czasowe wstrzymanie produkcji w Japonii miało negatywnie wpłynąć na tegoroczne dostawy samolotów. Zaplanowano, że w 2020 roku użytkownicy otrzymają 140 F-35 wszystkich wersji.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na początku marca liczba chorych w Japonii przekroczyła tysiąc. Japonia jest piątym krajem z największą liczbą zakażonych. Wyprzedzają ją tylko Chiny, Korea Południowa, Iran i Włochy.

Także w tym ostatnim państwie, w Cameri w Lombardii – gdzie odnotowano ponad 1200 przypadków zakażenia wirusem – znajduje się montownia F-35, ale mimo pojawiających się pogłosek o wstrzymaniu produkcji, trwa ona nadal. Lockheed Martin zalecił jedynie swoim pracownikom unikanie podróży do północnych Włoch.

Zobacz też: Japonia ujawniła haubicę typu 19

(flightglobal.com)

Lockheed Martin