Podczas zakończonych niedawno targów DSEI japońskie konsorcjum stoczniowe Japan Marine United Corporation (JMU) przedstawiło wstępny projekt śmigłowcowca desantowego. Jest to własna inicjatywa JMU, które dopiero usiłuje zainteresować ministerstwo obrony pozyskaniem takiego okrętu.

Zdaniem przedstawicieli konsorcjum obecny potencjał transportowy Morskich Sił Samoobrony w postaci trzech uniwersalnych okrętów desantowych typu Ōsumi (na zdjęciu) jest niewystarczający dla sformowanej w ubiegłym roku brygady piechoty morskiej. Do transportu wojska można wykorzystać niszczyciele śmigłowcowe typu Izumo, jednak opcja ta staje się mało zasadna wobec decyzji o przebudowie okrętów na lotniskowce lekkie, przenoszące myśliwce F-35B.

Bodźcem dla JMU było także niedawne wodowanie pierwszego chińskiego śmigłowcowca desantowego typu 075 i rozpoczęcie prac nad analogicznym okrętem w Korei Południowej. Konsorcjum jest najlepiej w japońskiej branży stoczniowej przygotowane do rozpoczęcia takiego projektu, w jego skład wchodzi bowiem IHI Coroporation, która zaprojektowała i zbudowała okręty typu Izumo, a także wcześniejsze niszczyciele śmigłowcowe typu Hyūga.

Wstępny projekt przedstawia okręt mniejszy od chińskiego i południowokoreańskiego odpowiednika – wyporność około 19 tysięcy ton i długość około 220 metrów. Ciekawostką jest umieszczenie na ilustracji MV-22 Ospreyów, które zamówiła Japonia. Na pokładzie lotniczym jest pięć miejsc startowych dla MV-22 lub śmigłowców, tyle samo maszyn może pomieścić hangar. Okręt ma zostać wyposażony w dok dla dwóch poduszkowców desantowych. Pokład ładunkowy może pomieścić dwadzieścia transporterów opancerzonych AAV7 lub ciężarówek terenowych w układzie 6 × 6.

JMU nie podało, ilu żołnierzy desantu miałby przewozić okręt, natomiast liczebność załogi jest na obecnym etapie szacowana na 500 osób. Uzbrojenie jest ograniczone do zestawów obrony bezpośredniej Phalanx i SeaRAM. Konsorcjum liczy, że ministerstwo obrony zdecyduje się pozyskać śmigłowcowce desantowe w ciągu kilku najbliższych lat. Tym samym Japonia skokowo zwiększyłaby swoje zdolności projekcji siły.

Zobacz też: Japońskie siły lądowe zainteresowane okrętami?

(janes.com, thedrive.com)

Japan Maritime Selfdefense Force