Belgijskie wojska lotnicze (Luchtcomponent) ogłosiły, że cztery śmigłowce NH90 TTH osiągnęły wstępną gotowość operacyjną. Dowódca belgijskiego lotnictwa, generał major Frederik Vansina oświadczył, że formalne ogłoszenie tej wiadomości odbędzie się w środę, 20 maja. Wówczas cztery belgijskie wiropłaty w odmianie Tactical Transport Helicopter oficjalnie staną się 18. Eskadrą 1. Skrzydła Lotnictwa Wojskowego.

Stanie się to przepustką do transportowania personelu wojskowego i ładunków przez pilotów NH90 TTH, zarówno nad terytorium Belgii, jak i za granicą. Kolejnym krokiem będzie osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej. Kursy szkoleniowe dla załóg wiropłatów już się rozpoczęły. Dzięki temu śmigłowce będą zdolne do wykonywania kompleksowego zakresu misji w nieprzyjacielskim środowisku, w tym lądowania i startu pod ostrzałem.

Belgijskie siły powietrzne zamówiły i odebrały ogółem osiem śmigłowców NH90, z których cztery są w konfiguracji pokładowej NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter), zaś kolejne cztery w wariancie Tactical Transport Helicopter.

(armyrecognition.com; Maciej Hypś, Konflikty.pl)