Dowódca odtworzonej amerykańskiej 2. Floty wiceadmirał Andrew Lewis ogłosił osiągnięcie przez flotę wstępnej gotowości operacyjnej. Osiągnięcie tego punktu zajęło rok od odtworzenia formacji i pozwoli zgodnie z planem pokierować ćwiczeniami „BALTOPS 2019”.

– Przez północny Atlantyk przebiegają najbardziej uczęszczane linie komunikacyjne, a wraz z otwarciem nowych dróg w Arktyce ten ruch będzie jeszcze rósł – powiedział wiceadmirał Lewis. – Te fakty są dostrzegane zarówno przez naszych sojuszników, jak i rywali, a powołanie 2. Floty ma na nowo ożywić aktywność okrętów US Navy na tych akwenach.

Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej oznacza, że 2. Flota jest przygotowana do dowodzenia i kierowania przydzielonymi siłami. Teraz szkolenie będzie się koncentrowało na bardziej zaawansowanych zdolnościach sztabowców w zakresie operowania przydzielonymi siłami. Pierwszą poważną operacją 2. Floty będą odbywające się na Bałtyku manewry „BALTOPS 2019”.

– „BALTOPS 2019” jest okazją do wspólnego promowania pokoju i bezpieczeństwa poprzez współpracę, kooperację, interoperacyjność i poważną demonstrację siły na Bałtyku – powiedział dowódca 2. Floty.

2. Flota ma operacyjną i administracyjną kontrolę nad okrętami wojennymi, statkami powietrznymi i przypisanymi oddziałami lądowymi na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i północnym Atlantyku. Jest także odpowiedzialna za planowanie i realizację morskich, połączonych i kombinowanych operacji na tym obszarze.

Zobacz też: NATO może przywrócić Dowództwo Atlantyckie

(naval-technology.com)

U.S. Navy / Mass Communication Specialist Seaman Edward Guttierrez III