Okrętowe biuro konstrukcyjne z Chin poinformowało, że do grona jego pracowników dołączył Walerij Wasiliewicz Babicz. Ukraiński konstruktor i pisarz w czasach Związku Radzieckiego uczestniczył w pracach nad okrętami lotniczymi.

China-Ukraine Special Ships Research and Design Academy informuje na swoich stronach, że zatrudnia ponad setkę pracowników, w tym trzydziestu ukraińskich specjalistów z zakresu budowy statków i okrętów. W projekt powołany przez władze miasta Qingdao, Akademię Nauk prowincji Shandong i ukraiński Czernomorsudoprojekt zainwestowano ponad sto milionów dolarów.

Akademia ma zająć się projektowaniem jednostek specjalistycznych: statków badawczych, lodołamaczy i statków handlowych przystosowanych do żeglugi w Arktyce, poduszkowców, zaopatrzeniowców dla platform wiertniczych oraz patrolowców dla straży wybrzeża.

Program budzi jednak sporo wątpliwości. Pierwszą jest właśnie zatrudnienie Babicza, który od końca lat 60. pracował w biurze stoczni w Nikołajewie, specjalizującej się w okrętach lotniczych. Babicz pracował w zespołach odpowiadających za projekty śmigłowcowców typu Moskwa, ciężkich krążowników lotniczych projektu 1143 Kijew, lotniskowców projektu 1143.5 (Admirał Kuzniecow i Liaoning) i wreszcie lotniskowca atomowego Uljanowsk.

Kolejnym budzącym wątpliwości punktem jest lokalizacja Akademii. Qingdao to główna baza chińskiej marynarki wojennej i jedyna w pełni przystosowana do obsługi lotniskowców. Można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że głównym celem chińsko-ukraińskiego przedsięwzięcia jest udział w projektowaniu lotniskowca nowej generacji.

(alert5.com, sina.com.cn)

US Navy