Indie i Japonia zamierzają ustanowić grupę roboczą mającą zbadać możliwość wspólnej eksploatacji łodzi latających ShinMaywa US-2. Decyzje w tej sprawie podjęto na spotkaniu premierów obu krajów 29 maja w Tokio.

ShinMaywa poinformowała media, że grupa robocza ma ustalić warunki współpracy, w tym nawet możliwość wspólnej produkcji i szkolenia załóg. Indyjska marynarka wojenna już w ubiegłym roku rozesłała zapotrzebowanie na łodzie latające. Wymagania spełniły konstrukcje zaoferowane przez Berijewa, Bombardiera i ShinMaywę. Jednym z wymogów stawianych przez stronę indyjską była możliwość instalacji radaru z anteną obracająca się o 360°. Wśród zadań stawianych przed samolotami wymienia się misje rozpoznawcze, patrolowe i poszukiwawczo-ratownicze, zwalczanie jednostek nawodnych, a także wywiad elektroniczny.

Nowe Delhi otwarcie przyznaje, że głównym zadaniem łodzi latających będzie monitorowanie chińskiej aktywności w Mjanmie (Birmie) i na wodach Zatoki Bengalskiej. Zdaniem Hindusów podjęcie współpracy z Japonią będzie wyrazem pogłębiającego się partnerstwa strategicznego. Ponadto wspólna eksploatacja pozwoli uniknąć konieczności rozpisywania przetargu.

ShinMaywa US-2 jest łodzią latająca powstałą na potrzeby Japońskich Morskich Sił Samoobrony (JMSDF) z myślą o misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Załoga maszyny składa się z jedenastu osób, ponadto na pokład można zabrać do dwudziestu pasażerów lub dwunastu noszy. Główną zaletą US-2 jest zasięg wynoszący aż 4700 km. Obecnie JMSDF używają pięciu sztuk tych łodzi latających.

(defensenews.com)