Należąca do Textrona firma Bell Helicopter oraz Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisały porozumienie w sprawie współpracy w ramach wsparcia dla śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper w Polsce. Maszyna ta jest jedną z propozycji w polskim programie „Kruk”.

Porozumienie otwiera drogę do współpracy między Bell Helicopter i PGZ w zakresie rozwoju potencjału przemysłowego, szkoleń, napraw i serwisowania. Daje też możliwość wdrażania wspólnych programów przemysłowych i wzajemnego dzielenia się wiedzą technologiczną. W praktyce stwarza okazję dla rozwoju polskiego potencjału przemysłowego.

– Współpraca Bell Helicopter z Polską Grupą Zbrojeniową to dla nas zaszczyt i cieszymy się, że przy wykorzystaniu potencjału wiedzy i doświadczenia polskiego przemysłu obronnego będziemy mogli dostosować, zintegrować oraz wspólnie szukać unikalnych rozwiązań dla śmigłowca Viper, aby spełnił on wszystkie oczekiwania Polskich Sił Zbrojnych – powiedział Robert Hastings z Bell Helicopter. – Doceniamy, że wizja i działalność PGZ, jako jednej z największych grup zbrojeniowych w regionie, znacznie przyczyniła się do wzrostu bezpieczeństwa w Polsce oraz w całej Europie – dodał Hastings.

Bell Helicopter organizuje w dniach 23-24 czerwca dni przemysłu, które przeznaczone będą dla polskich firm przemysłowo-zbrojeniowych, w celu wytyczenia obszarów potencjalnej współpracy z Bell Helicopter oraz Zespołem Vipera, czyli firmami: General Electric, Northrop Grumman, Lockheed Martin i Thales. Dni przemysłu będą również okazją do rozmów o możliwości wsparcia programu Viper przez polskie firmy, poprzez wspólne projekty badawcze lub objęcie ważnej roli w łańcuchu dostaw. – AH-1Z Viper to najbardziej zaawansowany przeciwpancerny śmigłowiec szturmowy na świecie. Chcemy dostarczyć go polskim Siłom Zbrojnym wspólnie z polskim przemysłem – dodał Hastings.

(informacja prasowa Bell Helicopter; fot. US Marine Corps, Lance Cpl. Christopher O’Quin)

U.S. Marine Corps / Lance Cpl. Christopher O'Quin