BAE Systems podpisało umowę z czeskim producentem zbrojeniowym Ray Service na dostarczenie kluczowych komponentów dla szwedzkiego samobieżnego systemu moździerzowego pod kryptonimem Mjölner. Kontrakt na dostawy czterdziestu platform moździerzowych został przyznany BAE Systems przez szwedzki urząd do spraw zakupów zbrojeniowych (Försvarets materielverk) w grudniu 2016 roku. Czeskiemu Ray Service zlecono opracowanie i wytworzenie wiązek okablowania.

Zawarte uzgodnienia utrwalają zaangażowanie BAE Systems we współpracę z czeskimi podmiotami. Stanowią wsparcie rządowych wysiłków, których celem jest zastąpienie starzejących się BMP-2. W 2016 roku BAE Systems rozpoczęło także współpracę z VOP CZ, jedną z wiodących czeskich firm zbrojeniowych, w celu zaoferowania CV90 (na zdjęciu) jako potencjalnej platformy mającej zająć miejsce BMP-2. Następnie podpisano, również z VOP CZ, kontrakt w zakresie dostaw komponentów dla pojazdów terenowych BvS10, także produkowanych przez BAE Systems.

– Uzgodnienia z Ray Service dają wyraz naszym zobowiązaniom, by dostarczyć światowej klasy pojazd, jakim jest CV90, i zaoferować go poprzez bliską współpracę z czeskim przemysłem zbrojeniowym, co pozwoli na sprostanie wymogom definiowanym dla nowego bwp przez czeskie wojsko – stwierdził Peter Nygren, dyrektor do spraw rozwoju biznesu BAE Systems Hägglunds. – Projekt i produkcja wiązek kablowych dla systemów moździerzowych to solidny fundament dla ścisłej współpracy w przyszłości. Ten wspólny wysiłek oznacza, że przemysł na pewno odegra znaczącą rolę w wytwarzaniu jednego z krytycznych systemów pojazdu.

CV90 jest wykorzystywany przez siedem państw, w tym także przez państwa członkowskie NATO, w liczbie ponad 1200 egzemplarzy. Jeżeli czeski rząd zdecyduje się na zakup CV90, BAE Systems obiecuje kontynuować współpracę z czeskimi podmiotami w zakresie dostaw pojazdów.

(informacja prasowa)

materiały prasowe BAE Systems