Pod koniec maja w Čáslaviu w Czechach zorganizowano dzień otwarty w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Wśród atrakcji znalazły się pokazy w powietrzu, w tym jeden bardzo nietypowy – samolot akrobacyjny Extra 300 wystąpił razem z wielozadaniowym samolotem bojowym JAS 39.

Najwyraźniej Czesi pozazdrościli nam doraźnego zespołu Xtreme Sky Force składającego się z samolotu akrobacyjnego XA41 i myśliwca MiG-29. Podobnie jak u nas Artur Kielak, tak i u Czechów za sterami samolotu sportowego siedział mistrz akrobacji lotniczej – Martin Šonka.

Przygodę z lotnictwem Šonka rozpoczął od służby w czeskich siłach powietrznych, a od 2010 roku łączył służbę z występami w wyścigach lotniczych Red Bulla. Od 2012 roku latał na Gripenie, ale w 2014 roku odszedł z wojska, bo nie mógł pogodzić służby z napiętym kalendarzem startowym w zawodach. W 2018 roku został mistrzem Red Bull Air Race.

W czasie dnia otwartego nastąpiło także uroczyste wycofanie ze służby zasłużonych samolotów szkolno-treningowych L-39ZA Albatros. Zastąpią je trzy odebrane niedawno samoloty szkolenia zaawansowanego L-195T2.

Zobacz też: Kolejna modernizacja Albatrosa

(czdjournal.com)

Clemens Vasters, Creative Commons Attribution 2.0 Generic