Amerykańska i południowokoreańska piechota morska przeprowadziły największe w tym roku ćwiczenia desantu morskiego; stanowiły one część corocznych manewrów pod kryptonimem „Foal Eagle”.

W ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji odbywających się w rejonie Pohang uczestniczyło ok. 6 tys. Marines i 3 tys. żołnierzy z Korei Płd. Jednostki na poligonie odwiedził południowokoreański minister obrony Kim Kwan-jin. W odbywających się co roku w marcu i kwietniu ćwiczeniach „Foal Eagle” uczestniczy do 200 tys, żołnierzy koreańskich i ok 13 tys. stacjonujących na półwyspie Amerykanów.

„Foal Eagle” odbywają się zawsze w tym samym czasie co olbrzymie manewry po drugiej stronie strefy zdemilitaryzowanej. W okresie grudzień – kwiecień Koreańska Armia Ludowa przeprowadza ćwiczenia z udziałem praktycznie wszystkich swoich jednostek (nawet 1,2 mln ludzi). Tegoroczne manewry po obu stronach granicy są pierwszymi po objęciu władzy w KRLD przez Kim Dzong Una. Północnokoreańska propaganda jak zwykle określiła „Foal Eagle” jako prowokację i podżeganie do wojny; z kolei na południu wszyscy otwarcie przyznają, że na manewrach ćwiczy się tylko jeden scenariusz konfliktu – inwazję z północy.

(china.org.cn, stripes.com)