Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o międzynarodowych ćwiczeniach lotniczych, w których uczestniczyły myśliwce F-35 z Wielkiej Brytanii, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Nie podano żadnych szczegółów tych ćwiczeń, poza tym, że mają się one przyczynić do dalszego rozwoju możliwości tych samolotów.

Wspólne ćwiczenia są kolejnym dowodem zacieśniającej się współpracy wojskowej pomiędzy Wielką Brytanią i Izraelem. Na wrzesień zaplanowano na Wyspach manewry „Combat Warrior”, w których po raz pierwszy w historii wezmą udział również samoloty izraelskie.

Brytyjskie F-35B przebywają na Cyprze, gdzie realizowały cykl prób operacyjnych przygotowujących do rejsu na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth. Poszły one tak dobrze, że zdecydowano się na użycie operacyjne samolotów nad Syrią i Irakiem. Z kolei Amerykanie w kwietniu przebazowali kilkanaście F-35A do bazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od tego czasu zdążyły one zadebiutować bojowo, biorąc udział w zwalczaniu samozwańczego Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Zobacz też: Amerykańskie F-35 ponownie w Europie

(haaretz.com)

Major Ofer, Israeli Air Force, Creative Commons Attribution 4.0 International