Po kilku miesiącach żmudnych negocjacji Indie i Rosja podpisały umowę na zakup systemu przeciwlotniczego S-400. Dostawy mają ruszyć już w przyszłym roku.

O zakupie S-400 przez Indie mówiło się już od października ubiegłego roku. Rozmowy przeciągały się z racji rosnącej wzajemnej listy skarg i zażaleń. W ubiegłym miesiącu strona indyjska informowała, że osiągnięto wreszcie porozumienie, czego nie potwierdzili Rosjanie. Teraz wiadomo już w końcu, że warta sześć miliardów dolarów umowa została podpisana.

Początkowo Indie chciały kupić dwanaście kompletnych systemów, jednak w grudniu 2015 Rada do spraw Zakupów Obronnych zaakceptowała pozyskanie wyposażenia dla pięciu dywizjonów W pierwszej kolejności systemy trafią do jednostek chroniących duże miasta takie jak Delhi, Kolkata i Bangaluru. Indie zaczną otrzymywać S-400 w 2017, czyli w tym samym roku co Chiny. Dostawy potrwają do 2022.

(defencenews.in, fot. Соколрус na licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons)

Соколрус na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons