Brytyjscy archeolodzy odnaleźli w Portsmouth wraki dwóch niemieckich niszczycieli z okresu pierwszej wojny światowej. Odkrycie jest częścią szerszego projektu badawczego prowadzonego w ramach przypominania Wielkiej Wojny.

Archeolodzy wpadli na trop niszczycieli, analizując doniesienia lokalnej prasy z lat 20. i zdjęcia lotnicze z lat 40. Oba wraki są widoczne przy wyjątkowo niskim odpływie, jednak dotarcie do nich utrudnia niepewne podłoże. Prawdopodobna tożsamość okrętów to V44 i V82, należące do zaprojektowanego w szczecińskiej stoczni Vulcan typu V25 (na zdjęciu V43).

Historia obu jednostek jest bardzo interesująca. V44 brał udział w Bitwie Jutlandzkiej, gdzie uczestniczył w udanym ataku torpedowym, który umożliwił sprawny odwrót niemieckiej floty. Oba niszczyciele zostały odratowane przez Brytyjczyków w czerwcu 1919 w Scapa Flow i przeholowane do Portsmouth. Tam przez większość lat 20. stały zapomniane w odległym zakątku portu, gdzie systematycznie rozkradali je złomiarze. Pod koniec tej samej dekady rozpoczęto złomowanie, które jednak szybko przerwano. Zapomniane okręty w końcu osiadły na dnie i zostały przykryte mułem. Niemniej zdaniem archeologów jeden z niszczycieli może być w całkiem dobrym stanie, możliwe, że zachowały się kotły i inne elementy mechaniczne.

Maritime Archaeology Trust zamierza rozpocząć wykopaliska w przyszłym miesiącu. Przypuszczalnie w pobliżu V44 i V82 mogą spoczywać inne wraki niemieckich okrętów z tego samego okresu. Rozpoczęty w 2014 roku projekt Forgotten Wrecks pozwolił już zidentyfikować około 1100 wraków z okresu pierwszej wojny światowej. Około siedmiuset z nich to jednostki brytyjskie, około pięćdziesięciu – niemieckie. W obu tych grupach największy procent to U-Booty i ich ofiary.

(independent.co.uk; fot. domena publiczna)