W południowokoreańskich mediach ponownie pojawiły się informacje, że Seul zdecydował się na kupno dwudziestu myśliwców wielozadaniowych F-35B Lightning II. Samoloty miałyby trafić na wyposażenie projektowanego obecnie śmigłowcowca lub lotniskowca lekkiego.

W roku 2014 Korea Południowa zamówiła czterdzieści F-35A. Początkowo zakładano kupno kolejnej partii maszyn tego typu, jednak pod koniec roku 2017 zaczęto mówić o możliwości kupna F-35B dla uniwersalnych okrętów desantowych typu Dokdo.

Spekulacje zostały częściowo potwierdzone w sierpniu 2018 roku, gdy południowokoreańska marynarka wojenna ogłosiła przetarg na projekt badawczy mający ocenić możliwość wykorzystania F-35B przez okręty typu Dokdo. Natomiast w październiku ubiegłego roku w amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia o planowanym kontrakcie na dwadzieścia maszyn o łącznej wartości 3,3 miliarda dolarów. Seul zdementował te rewelacje.

Atmosferę podsycają informacje o południowokoreańskich planach budowy lotniskowca lekkiego. Na razie – także w październiku 2019 roku – Hyundai Heavy Industries (HHI) otrzymał kontrakt na zaprojektowanie uniwersalnego okrętu desantowego przewidzianego również do roli lotniskowca lekkiego, oznaczonego LPX-II. Jednostka ma przenosić do dwudziestu F-35B.

Władze do tej pory nie zdementowały doniesień krajowych mediów. Południowokoreańskie ambicje względem lotniskowców są silnie stymulowane przez Chiny i Japonię. W lipcu tego roku Waszyngton zatwierdził sprzedaż Japonii aż czterdziestu pięciu F-35B, a w czerwcu pojawiły się informacje o rozpoczęciu przebudowy niszczyciela śmigłowcowego Izumo, mającej przystosować okręt do obsługi tych myśliwców.

Z kolei Chińska Republika Ludowa posiada już dwa lotniskowce, a kolejne dwa są w budowie. Na różnym etapie budowy i wykańczania są dwa śmigłowcowce typu 075, zaś w ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia o pracach nad projektem śmigłowcowca, mogącego także odgrywać rolę lotniskowca dla dronów.

Zobacz też: Cavour coraz bliżej przyjęcia na pokład F-35B

(alert5.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Matthew Freeman