Wojskowi na całym świecie z dużym zainteresowaniem obserwują rozwój techniki 5G i badają możliwość wykorzystania jej na polu walki. Liderem w tych pracach są Chiny.

5G zaczyna być już klasyfikowana jako rozwiązanie techniczne podwójnego, to jest cywilnego i wojskowego, zastosowania. Oferowane przez nią wysoka szybkość przesyłu danych, krótki czas reakcji i wysoka przepustowość sieci nabierają szczególnego znaczenia wraz z postępującą robotyzacją sił zbrojnych i szykowanym wdrożeniem systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Powoduje to konieczność wdrożenia nowych systemów łączności, zapewniających komunikację w czasie rzeczywistym i zdolnych do transmisji olbrzymich ilości danych. Nawet jednak bez wykorzystania futurystycznych rozwiązań technicznych wydajniejsza i sprawniejsza łączność jest dużym atutem.

Liderem w pracach nad 5G są Chiny, a w listopadzie ubiegłego roku ZTE, China Unicom i CASIC zawiązały partnerstwo mające na celu rozwój współpracy na polu 5G oraz integrację rozwiązań cywilnych i wojskowych. Szybkie wdrożenie 5G na rynku cywilnym da chińskiej gospodarce przewagę nad konkurentami, ale już teraz mówi się o wykorzystaniu nowej techniki nie tylko w wojsku, ale także systemie mobilizacji. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają co najmniej od roku 2012, a potrzeby sił zbrojnych zostały uwzględnione w projektach inteligentnych miast.

Z tego powodu pojawił się termin „inteligentnej” mobilizacji. Chodzi tutaj o zdolność struktur cywilnych do jak najszybszej samoorganizacji i przestawienie się na funkcjonowanie w warunkach konfliktu. Skuteczne wdrożenie takich rozwiązań może umożliwić Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej korzystanie z zasobów kraju w sposób dotychczas nieosiągalny.

Prace nad wykorzystaniem wojskowym 5G zainicjował również Pentagon. Jest to wstępny projekt prowadzony we współpracy z Samsungiem. Oprócz systemów dowodzenia i sztucznej inteligencji amerykanie są szczególnie zainteresowani usprawnieniem systemów logistycznych.

Zobacz też: Rozszerzona rzeczywistość dla żołnierzy US Army

(defenseone.com)

US Air Force / J.M. Eddins Jr.