Według najnowszego raportu Amnesty International nigeryjskie siły zbrojne miały stosować tortury wobec zwolenników niepodległej Biafry i doprowadzić do śmierci co najmniej 150 z nich. Sprawozdanie dotyczyło okresu od sierpnia 2015 do sierpnia 2016 roku.

Najsurowsze represje dotknęły członków separatystycznej grupy Rdzennych Ludów Biafry (IPOB). Wojskowi mieli między innymi otworzyć ogień do pokojowej demonstracji zorganizowanej 30 maja podczas obchodów Dnia Pamięci Biafry. Według autorów raportu śmierć poniosło wówczas sześćdziesięcioro protestujących.

Demonstracja nie przebiegała do końca w spokojnej atmosferze. Tłum obrzucił funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa kamieniami, a nieznany sprawca zastrzelił jednego policjanta. Zdaniem autorów raportu nie usprawiedliwiało to jednak otwarcia ognia w kierunku protestujących.

Rzecznik nigeryjskich sił zbrojnych, pułkownik Sani Usman, zdecydowanie odrzucił sugestie Amnesty International. Według niego demonstracja daleka była od pokojowego protestu, a jej uczestnicy w zorganizowany sposób atakowali policjantów, żołnierzy i członków mniejszości etnicznych. Wojskowi podkreślają, że marsz łatwo mógł przerodzić się w zamieszki i zagrozić bezpieczeństwu strategicznego mostu w Onitszy.

(premiumtimesng.com; fot. Sgt Marco Mancha, USMC)

Sgt Marco Mancha, USMC