Były dyrektor CIA, generał Michael Hayden, skrytykował retorykę kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Stwierdził, że wojsko odmówi wykonania rozkazu ewentualnego prezydenta Trumpa odnośnie do zabijania rodzin terrorystów.

W czasie kampanii wyborczej Trump zapowiedział powrót od metod przesłuchań, które zostały już zdyskredytowane, ponieważ były torturami. Mowa tu o podtapianiu i bardziej brutalnych metodach przesłuchań. – Byłoby bardzo niepokojące, gdyby prezydent Trump rządził w sposób, w jaki wypowiada się kandydat Trump w czasie kampanii wyborczej – powiedział Hayden.

W telewizyjnym wywiadzie z Billem Maherem były szef amerykańskiej agencji wywiadowczej odniósł się do pomysłu Trumpa o zabijaniu rodzin terrorystów. – Muszę to podkreślić: jeśli będąc prezydentem, wyda taki rozkaz, amerykańskie siły zbrojne odmówią jego wykonania. Nie wolno, nie jest obowiązujący, nie można wymagać; właściwie to jesteś zobowiązany do niewykonania rozkazu sprzecznego z prawem. Byłoby to pogwałcenie wszystkich międzynarodowych aktów prawnych dotyczących konfliktów zbrojnych – wyjaśnił Hayden.

(politico.com; fot. Gage Skidmore, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Gage Skidmore, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic