Dzisiaj na terenie stoczni DCNS w Saint-Nazaire odbyła się uroczystość wodowania Władiwostoka – pierwszego okrętu desantowego typu Mistral wyprodukowanego dla marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej. – Pierwszy okręt przekażemy odbiorcy bez uzbrojenia, jedynie z wyposażeniem wyprodukowanym przez francuskie przedsiębiorstwa – powiedział Yves Destefanis, koordynator programu budowy śmigłowcowców desantowych dla Wojenno-Morskogo Fłota Rossii. W rodzime uzbrojenie i wyposażenie okręt dozbroją sami Rosjanie w stoczni Siewiernaja Wierf w Sankt Petersburgu.

Władiwostok powinien być gotowy do prób morskich w marcu 2014 roku. Po wspomnianym uzbrojeniu okręt trafi do Floty Północnej w listopadzie tego samego roku. Wodowanie drugiego z MistraliSiewastopola – zaplanowano na październik 2014 roku. Do służby wejdzie on w 2015 roku. Okręty desantowe typu Mistral będą bazować w dalekowschodnich bazach rosyjskiej floty. Jako miejsca ich stacjonowania wybrano Władywostok i Pietropawłowsk Kamczacki. Jednostki trafią tam niezwłocznie po przyjęciu do służby.

Najwcześniej w 2016 roku może się rozpocząć budowa dwóch kolejnych okrętów tego typu. Jednostki w osiemdziesięciu procentach będą się składać z rosyjskich komponentów i będą budowane w Rosji. Początkowo myślano o wcześniejszym rozpoczęciu prac na śmigłowcowcach. Z czasem pojawiły się wątpliwości co do przydatności i ceny okrętów budowanych w Rosji, a co za tym idzie – opłacalności przedsięwzięcia. Według resortu obrony racjonalność nakazuje odpowiadać na potrzeby marynarki wojennej. Jeżeli ocena wydajności i przydatności będzie pozytywna, Rosjanie zdecydują się na budowę kolejnych okrętów. Odpowiedź pojawi się dopiero po wstępnej eksploatacji pierwszego Mistrala. Wtedy zapadną decyzje o zmianie projektów w taki sposób, aby dostosować okręty do specyficznych rosyjskich warunków klimatycznych.

(en.rian.ru)

Simon Ghesquiere/Marine Nationale