Wodowanie nie jest tutaj najlepszym określeniem, szybki transportowiec dla Omanu został w czwartek wytoczony z hali stoczni Austal w Henderson w zachodniej Australii. W budowie znajduje się jeszcze bliźniacza jednostka.

W marcu ubiegłego roku Oman zamówił dwa szybkie okręty wsparcia typu HSSV 72 za niemal 125 milionów dolarów. Pierwsza jednostka rozpocznie teraz cykl wszechstronnych prób i zgodnie z harmonogramem ma zostać dostarczona odbiorcy na początku przyszłego roku. Bliźniak dołączy do niego pod koniec 2016.

Marynarka wojenna Omanu uznała, że potrzebuje szybkiego transportowca zdolnego do wsparcia misji morskich, szybkiego przerzutu wojska i ładunku, prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych oraz wsparcia misji humanitarnych i usuwania skutków katastrof. Wybór padł na konstrukcję Austala, bazującą na okrętach typu JHSV US Navy. Zbudowane w układzie układzie katamarana jednostki typu HSSV 72 mają długość 72,5 metra i mogą osiągać prędkość 35 węzłów. Okręty są wykonane ze stopów aluminium. Załoga liczy 69 ludzi, przestrzeń transportowa pozwala na zabranie dodatkowo 250 osób i 320 ton ładunku. W tylnej części kadłuba umieszczono lądowisko dla śmigłowców.

(naval-technology.com, austal.com, fot. U.S. Navy photo)