Chiny doczekały się swojego pierwszego śmigłowcowca desantowego. Prototypowa jednostka typu 075 spłynęła na wodę dzisiaj w niezidentyfikowanej stoczni należącej do państwowego konglomeratu CSSC. Wiadomo, że okręt był budowany w Szanghaju.

Żeby powiększyć tajemnicę otaczającą śmigłowcowiec, nie podano nawet, jaką otrzymał nazwę. Podobna sytuacja dotyczy lotniskowca typu 001A. Okręt początkowo miał nosić imię Shandong, jednak pomimo upływu ponad dwóch lat od wodowania informacji tej nie potwierdzono ani też jej nie zaprzeczono.

Budowa pierwszego chińskiego śmigłowcowca ruszyła wiosną 2017 roku. Prace przebiegały w bardzo szybkim tempie z powodu przypadającej 1 października tego roku 70. rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Taki pośpiech rodzi jednak pytania o faktyczny stopień zaawansowania prac i ich jakość.

Pomimo tych wątpliwości pewne jest, że dzięki śmigłowcowcowi Chiny zmieniają równowagę sił w regionie na swoją korzyść. Typ 075 ma wyporność szacowaną na 35–40 tysięcy ton, a tym samym jest większy od analogicznych okrętów we flotach Japonii, Korei Południowej i Australii. Ustępuje jedynie amerykańskim jednostkom typu Wasp (na zdjęciu).

Słabością chińskiego okrętu jest niewątpliwie brak samolotów pionowego/skróconego startu i lądowania, takich jak AV-8B i F-35B. Nie wiadomo, czy w Chinach trwają prace nad taką maszyną. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak przyjąć, że droga od prototypu do seryjnych samolotów będzie długa, a skala produkcji, podobnie jak w przypadku innych zaawansowanych chińskich myśliwców, nie nadąży za potrzebami.

Nie wiadomo także, ile okrętów typu 075 powstanie. Mimo wszystko już jeden okręt umożliwi Chinom większą niż dotychczas projekcję siły, tak w skali globalnej, jak i regionalnej. Jest to zła wiadomość dla Wietnamu i Filipin, toczących z Pekinem spór o wyspy na Morzu Południowochińskim, Japonii, a przede wszystkim Tajwanu. To ostatnie jest szczególnie podkreślane w chińskich mediach – typ 075 jest ostrzeżeniem dla tajwańskich „separatystów”.

Zobacz też: Postępy budowy trzeciego chińskiego lotniskowca

(chinamil.com.cn, forbes.com, globaltimes.cn)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Taylor King