W stoczni JMU w Jokohamie zwodowano 30 lipca niszczyciel Maya. Jest to pierwsza jednostka nowego typu okrętów z systemem Aegis.

Stępkę pod jednostkę położono 17 kwietnia 2017 roku. Wejście okrętu do służby planowane jest na rok 2020. Prace nad nienazwanym jeszcze bliźniaczym niszczycielem ruszyły w styczniu bieżącego roku. Koszt okrętów wynosi 164,8 miliarda jenów (około 5,4 miliarda złotych) za sztukę.

Maya to udoskonalona wersja typu Atago, zoptymalizowana pod kątem działań w ramach tarczy antyrakietowej. Projekt okrętów ujawniono w lipcu 2015 roku. Wyporność standardowa wynosząca 8200 ton i pełna rzędu 10 500 ton zostawia spory zapas na przyszłe modernizacje, pośród których mają znaleźć się między innymi działo elektromagnetyczne i laserowy system obrony bezpośredniej.

Okręty otrzymają system Aegis w wariancie Baseline 9/Ballistic Missile Defense 5.1 oraz system wymiany danych Raytheon Cooperative Engagement Capability (CEC). Wyposażenie takie otrzymała już część amerykańskich niszczycieli typu Arleigh Burke i australijskie Hobarty. Zwiększy to interoperacyjność Morskich Sił Samoobrony z US Navy i Royal Australian Navy. Maya jako pierwszy japoński niszczyciel zostanie uzbrojona w pociski SM-3 Block IIA i SM-6.

Zobacz też: Turbiny Rolls-Royce dla japońskich fregat

(japantimes.co.jp, navaltoday.com)

JMSDF