14 czerwca w stoczni imienia Gorkiego w Zielonodolsku nad Wołgą zwodowano trzeci okręt patrolowy projektu 22100 Okiean przeznaczony dla Bieriegowoj ochrany Pogranicznoj służby, czyli rosyjskiej straży wybrzeża. Dla jednostki wybrano imię Anadyr.

Nowy okręt ma wejść do służby w grudniu tego roku. Okręt wiodący typu, Polarnaja zwiezda, zwodowano w maju 2014 roku i przyjęto do służby w grudniu roku 2016. Kolejną jednostkę, Pietropawłowsk-Kamczatskij, zwodowano w czerwcu ubiegłego roku. Ma ona wejść do służby wraz z Anadyrem. Później mają powstać jeszcze dwa okręty tego typu.

Patrolowce projektu 22100 Okiean mają długość 92 metrów i wyporność 2700 ton. Mogą rozwijać prędkość 21 węzłów. Obsadza je 44-osobowa załoga. Na uzbrojenie składa się armata AK-176M kalibru 76 milimetrów i dwa stanowiska z wukaemami kalibru 14,5 milimetra. Okręty wyposażono też w lądowisko i hangar dla śmigłowca Ka-27.

Są to jednostki o wysokiej klasie lodowej (Arc 4, odpowiednik fińsko-szwedzkiej IA), gdyż przeznaczono je dla Floty Północnej i mają zabezpieczać przede wszystkim wody arktyczne. Rosjanie podkreślają, że Okieany to pierwsze okręty w historii Rosji zbudowane wyłącznie pod kątem zapotrzebowania Bieriegowoj ochrany, a nie jedynie zaadaptowane do jej potrzeb.

Zobacz też: Premiera moździerza samobieżnego 2S42 Łotos

(tass.ru)

Alf van Beem, domena publiczna