Dziś zwodowano niszczyciel śmigłowcowy Kaga, bliźniaczą jednostkę Izumo. Oba okręty są największymi japońskimi jednostkami od czasu drugiej wojny światowej.

Wodowanie odbyło się w stoczni JMU w Jokohamie około godziny 14:30 czasu lokalnego. Oznaczony DDH-184 okręt będzie przenosił czternaście śmigłowców w tym: siedem SH-60J i K do zwalczania okrętów podwodnych, dwa ratownicze UH-60J, dwa przeciwminowe MCH-101 i parę transportowych CH-47J. Według japońskiego ministerstwa obrony jednostka będzie odgrywać kluczową rolę nie tylko w obronie kraju, ale także prowadzeniu misji ratunkowych oraz zwalczaniu skutków katastrof naturalnych. Kaga ma wejść do służby w marcu 2017 roku.

Prototypowy Izumo został zwodowany 6 sierpnia roku 2013, wszedł do służby 25 marca bieżącego roku i z miejsca został flagową jednostką Morskich Sił Samoobrony. W wypadku Kagi dochodzi do pewnych kontrowersji z wyborem nazwy, którą nosił jeden z japońskich lotniskowców z okresu drugiej wojny światowej. Najwięcej zastrzeżeń zgłaszają jak zwykle Chiny, przypominając bombardowanie Szanghaju przez samoloty z Kagi w trakcie bitwy o miasto w roku 1937.

(navyrecognition.com, fot. Yamada Taro na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)