28 kwietnia w należących do BAE Systems zakładach Devonshire Dock Hall w Barrow-in-Furness w Kumbrii odbyła się uroczystość wodowania okrętu podwodnego HMS Audacious (S122), czwartej jednostki typu Astute. Okręt będzie przygotowywany do wypłynięcia na próby morskie w następnym roku.

– Projektowanie i budowa okrętów podwodnych z napędem nuklearnym są niezwykle trudne, a dzisiejsze wodowanie jest potwierdzeniem unikalnych umiejętności niezbędnych do realizacji tak złożonych programów – powiedział Will Blamey, dyrektor zarządzający działu BAE Systems Submarines. – Teraz będziemy współpracować z załogą Audaciousa, aby przygotować ją do prób morskich przed przyjęciem do służby w marynarce wojennej.

Okręt ma 97 metrów długości, wyporność rzędu 7400 ton i może rozwinąć prędkość trzydziestu węzłów. Uzbrojony będzie w torpedy Spearfish, odpalane z sześciu wyrzutni kalibru 533 milimetry, i pociski Tomahawk Block IV. Dzięki tym ostatnim ma być zdolny razić cele lądowe z odległości tysiąca kilometrów z dokładnością określaną jako punktowa.

Jest to czwarta jednostka typu Astute z siedmiu zaplanowanych. Budowany był od 2009 roku, zaś w grudniu ubiegłego roku oficjalnie nadano mu nazwę. Obecnie w służbie pozostają trzy inne okręty tego typu: Astute, Ambush i Artful. Ponadto w zakładach w Barrow-in-Furness powstają trzy kolejne: HMS Anson (S123), HMS Agamemnon (S124) i HMS Ajax (S125). Oczekuje się, że wszystkie wejdą do służby do roku 2024 i zastąpią w linii okręty podwodne typu Trafalgar.

Zobacz też: Problemy brytyjskich okrętów podwodnych

(informacja prasowa)

materiały prasowe BAE Systems