W połowie sierpnia amerykańscy żołnierze przebywający w Polsce w ramach wysuniętych sił NATO odbyli szkolenie z zakresu przetrwania w środowisku wodnym. W ćwiczeniach uczestniczyli także polscy żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze amerykańscy wywodzili się z Gwardii Narodowych stanów Pensylwania i Tennessee.

Trzydniowy kurs „Posejdon” nad mazurskim jeziorem obejmował taktykę indywidualnego poruszania się w wodzie, walkę w wodzie i techniki ucieczki. Ponadto zajęcia w wodzie miały wzmocnić żołnierzy mentalnie, żeby lepiej znosili trudy prawdziwej walki. Kierownikiem kursu był kapitan Tomasz Dembiński, oficer sekcji rozpoznawczej w 15. Brygadzie.

– Polscy i amerykańscy żołnierze uczyli się technik walki wręcz, systemu samoobrony Krav Maga, ale przede wszystkim uczyli się odporności na warunki zewnętrzne – mówił kapitan Dembiński. – To był trening mentalny nakierowany na przezwyciężanie swoich ograniczeń, budowanie ducha wojownika i woli walki.

Każdego dnia zajęcia stawały się coraz bardziej wymagające, a każde ćwiczenie było omawiane w grupach i powtarzane do momentu aż wszyscy opanowali zadaną technikę walki czy manewru. Była to wyczerpująca praca fizyczna, ale również okazja do integracji żołnierzy z obu państw. Na koniec wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu.

– Mieliśmy świetną okazję do wspólnych ćwiczeń  z naszymi partnerami z Polski – powiedział sierżant sztabowy Andrew Hersman. – Jestem bardzo wdzięczny instruktorowi za wszystko czego się nauczyłem i już niedługo będę tą wiedzę przekazywał innym żołnierzom z mojej jednostki.

Zobacz też: Saperzy US Navy rozbudowują bazę w Powidzu

(army.mil)

US Army