Wnuk i imiennik generała brygady Paula W. Tibbetsa, pilota bombowca B-29 Superfortress Enola Gay, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę, przejął wczoraj dowodzenie nad flotą amerykańskich bombowców strategicznych B-2 Spirit. Paul W. Tibbets IV zajął miejsce generała brygady Glena VanHercka na czele 509. Skrzydła Bombowego stacjonującego w bazie lotniczej Whiteman.

VanHerck dowodził skrzydłem od lutego 2014 roku. Teraz obejmie stanowisko dyrektora do spraw operacyjnych w Air Force Global Strike Command w bazie Barksdale w stanie Louisiana. Czterdziestoośmioletni Tibbets służył wcześniej jako zastępca dyrektora do spraw działań nuklearnych w US Strategic Command w bazie lotniczej Offutt w stanie Nebraska. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych został pilotem B-2 i wykonywał loty bojowe nad Jugosławią w ramach operacji „Allied Force”.

Generał brygady Paul W. Tibbets IV przemawia na ceremonii przekazania dowództwa (fot. US Air Force / Staff Sgt. Alexandra M. Longfellow)

Generał brygady Paul W. Tibbets IV przemawia na ceremonii przekazania dowództwa
(fot. US Air Force / Staff Sgt. Alexandra M. Longfellow)

– On liczy na was, liczy na nas – mówił o swoim zmarłym w 2007 roku dziadku nowy dowódca 509. Skrzydła. – Liczy na dzisiejsze pokolenie lotników, abyście dalej robili to, co robicie, i każdego dnia podnosili sobie poprzeczkę. Abyście nadal wykonywali tę wspaniałą pracę, bo nasz naród ufa, że będziemy ją wykonywali. Będę służył każdego dnia z pasją, skromnie, odważnie i z szacunkiem. O to samo proszę i was.

Obecnie Stany Zjednoczone posiadają dziewiętnaście B-2 w służbie liniowej – wszystkie w składzie 509. Skrzydła Bombowego. Jeden egzemplarz przydzielono do badań w locie pod egidą 412. Skrzydła Testowego z bazy Edwards. Trwają już prace nad samolotem, który będzie częściowo uzupełnieniem, a częściowo następcą Spirita, oznaczonym LRS-B.

(stripes.com, af.mil; fot. US Air Force / Senior Airman Kenny Holston)

US Air Force / Senior Airman Kenny Holston