Podkomitet komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów zgłosił wniosek, aby US Army przedstawiła do końca roku propozycję uwzględnienia w systemie Patriot pocisku niskokosztowego, który zwalczałby mniej wymagające zagrożenia. Tańszy pocisk ma być również interesującą opcją dla zagranicznych użytkowników systemu.

W tej chwili wystrzelenie najbardziej zaawansowanego pocisku przeciwlotniczego to koszt 5 milionów dolarów. Na Bliskim Wschodzie zdarza się, że tak droga amunicja jest wykorzystywana do zestrzeliwania tanich, komercyjnych dronów za kilkaset dolarów. Poza oszczędnościami dla Stanów Zjednoczonych opracowanie tańszego pocisku mogłoby także przynieść państwu dodatkowe zyski ze zwiększonej sprzedaży zagranicznej. Z kolei większy eksport oznaczałby większą skalę produkcji, co dodatkowo obniżyłoby cenę pojedynczego pocisku.

Propozycję podkomitetu zgłoszono w ramach prac na przyszłorocznym budżetem amerykańskich sił zbrojnych. Jeśli zostanie przegłosowana, US Army do końca roku będzie musiała przedstawić raport zawierający szacunkowe koszty, harmonogram i analizę techniczno-operacyjną nowego pocisku, a także potencjalne możliwości eksportowe. Jednym z państw, które są zainteresowane tańszymi pociskami, jest Polska. Jak wiadomo, w naszym państwie przy zakupach uzbrojenia nigdy nic nie wiadomo i w każdej chwili każdy plan może zostać zmieniony lub anulowany, ale w przeszłości zakładano uzupełnienie zaawansowanych pocisków PAC-3 MSE tańszymi SkyCeptorami.

Nie wiadomo jednak, czy amerykańskie siły zbrojne będą w ogóle zainteresowane takim rozwiązaniem. Mimo obaw o malejące zapasy amunicji PAC-3 MSE do tej pory nie podjęto decyzji o ponownej certyfikacji w US Army pocisków GEM-T, używanych przez wielu zagranicznych posiadaczy Patriotów i kosztujących połowę ceny PAC-3 MSE. Ponadto w ramach planu pięcioletniego amerykańskie wojska lądowe chciałyby opracować zupełnie nowy system przeciwlotniczy w ramach rozwijanego Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Rakietowej (Integrated Air-and-Missile Defense).

Zobacz też: Co się stało w Dhahranie 25 lutego 1991 roku

(defensenews.com)

Raytheon