Libia otrzymała dwadzieścia sztuk transporterów opancerzonych Puma w ramach darowizny dokonanej przez rząd włoski. Maszyny zostały przekazane w celu zwiększenia zdolności wojskowych oraz lepszego radzenia sobie z zagrożeniami bezpieczeństwa w tym kraju.

Zdestabilizowana Libia stoi w obliczu poważnego zagrożenia ze strony licznych grup zbrojnych, które chcą dojść do władzy. Natomiast Włosi zamierzają zbliżyć się do swojej byłej kolonii, która przez lata była odbiorcą uzbrojenia oraz sojusznikiem Związku Radzieckiego, a potem jego sukcesorki – Rosji. Poza stabilizacją na swojej południowej flance, Włosi oczekują, że Libią coraz częściej będzie sięgać po włoskie produkty w zakresie uzbrojenia.

Dostawa pojazdów wojskowych Puma towarzyszyła wizycie włoskiego ministra obrony Di Paola w Trypolisie, gdzie spotkał się z generałem Mohamedem Al Barghati . Szef włoskiego resortu obrony stwierdził, że Włochy są gotowe pomóc nowemu libijskiemu rządowi poprzez współpracę w zakresie szkoleń oraz dostarczenie odpowiedniej technologii , która zapewni właściwą kontrolę na granicach i będzie pomocna w radzeniu sobie z zagrożeniami asymetrycznymi.

Natomiast generał Al Barghati, libijski minister obrony, podziękował Włochom za wsparcie w czasie rewolucji. Dodał również, iż bieżąca pomoc jest nieoceniona. Mówiąc to, miał na myśli zapewnienie przez stronę włoską szkoleń dla libijskich wojskowych oraz urzędników.

(armyrecognition.com)