Włoski minister obrony Lorenzo Guerini podczas wystąpienia przed parlamentem potwierdził krążące od kilku miesięcy pogłoski o sprzedaży dwóch fregat typu FREMM Egiptowi. Kontrakt nie został jeszcze podpisany, jednak Kair ma otrzymać dwa okręty budowane pierwotnie dla włoskiej marynarki wojennej: Spartaco Schergat i Emilio Bianchi.

Wstępne rozmowy między Egiptem a koncernem stoczniowym Fincantieri zaczęły się już w pierwszej połowie ubiegłego roku. W lutym 2020 roku koncern wybrał dwa okręty, które mają stać się przedmiotem transakcji. Operacja została zaakceptowana przez rząd i sztab generalny włoskich sił zbrojnych.

Sztab zażądał od Fincantieri dostarczenia do końca 2024 roku dwóch nowych fregat w miejsce sprzedanych jednostek. Kontrakt między włoskim ministerstwem obrony i koncernem ma zostać zawarty po podpisaniu umowy z Egiptem, a budowa okrętów ma ruszyć do końca roku.

Kair zdecydował się również na opcjonalne zamówienie dwóch kolejnych FREMM-ów. Łączny koszt czterech fregat ma wynieść 2,4 miliarda euro. Na razie nic nie wiadomo o innych możliwych kontraktach, o których pisały włoskie media. Egipt ma być zainteresowany pozyskaniem dwudziestu przybrzeżnych patrolowców typu Falaj 2, dwudziestu czterech Eurofighterów Typhoonów, takiej samej liczby szkolno-bojowych M-346, a nawet „co najmniej jednego” wojskowego satelity.

Przed przekazaniem odbiorcy z obu fregat ma zostać usunięte wyposażenie standardów NATO i włoskiej marynarki wojennej. Na jego miejsce zostanie zainstalowany sprzęt wskazany przez egipską marynarkę wojenną. Harmonogram tych prac nie został jeszcze określony.

Na przeszkodzie transakcji może jednak stanąć włoski parlament. Specjalna komisja bada sprawę studenta Giulia Regeniego, którego zwłoki noszące ślady tortur znaleziono w marcu 2016 roku w Kairze. O zbrodnię oskarżane są egipskie tajne służby. Daje to parlamentarzystom do ręki argument, aby zablokować transakcję z powodu łamania praw człowieka przez władze w Kairze.

Co ciekawe, prawa człowieka mają być jedną z przyczyn porzucenia przez Egipt Francji i zwrócenia się ku Włochom jako głównemu dostawcy nowoczesnych okrętów. Egipsko-francuskie relacje ochłodziły się po tym, jak prezydent Emmanuel Macron w rozmowie z prezydentem Abd al-Fattahem as-Sisim miał skrytykować stan przestrzegania praw człowieka przez Kair.

W poprzednich latach Egipt pozyskał z Francji FREMM-a Tahija Misr (Wiwat Egipt), parę budowanych pierwotnie dla Rosji Mistrali i korwety typu Gowind. Na początku ubiegłego roku uzyskano zgodę Berlina na kupno fregaty typu MEKO 200. Kair ma być zainteresowany kupnem kolejnych jednostek tego typu, a także korwet typu MEKO A100.

Zobacz też: Algieria ma niszczyciele czołgów na bazie AML-60

(defense-aerospace.com)

Fabius1975, domena publiczna