Włoskie siły powietrzne wysłały sześć myśliwców F-35A Lightning II na Islandię z zadaniem realizacji NATO-wskiej misji air policing. Jest to pierwszy przypadek wydzielenia przez państwo NATO myśliwców F-35 do realizacji zobowiązań sojuszniczych w innym państwie. Włoskie myśliwce pozostaną na Islandii do końca października. Jest to już piąta włoska zmiana na Islandii i druga w tym roku.

Samoloty należą do 13. Eskadry 32. Skrzydła z bazy Amendola na południu Włoch. Poza myśliwcami na Islandię przeleciały także latająca cysterna KC-767A, samolot transportowy C-130J i morski samolot patrolowy P-72A. C-130 przewiózł niezbędne zaopatrzenie i personel, a P-72A stanowił zabezpieczenie w razie katastrofy w czasie lotu nad morzem. Latająca cysterna pozostanie na Islandii do końca włoskiej zmiany.

Pierwszych kilka dni będzie przeznaczonych na zapoznanie się pilotów z obszarem działań. Po uzyskaniu certyfikatu NATO potwierdzającego gotowość do realizacji zadań włoskie myśliwce rozpoczną pilnowanie islandzkiej przestrzeni powietrznej. Można się spodziewać, że obecność F-35 na Islandii będą chcieli wykorzystać Rosjanie, którzy mogą wysyłać w ten rejon wiele samolotów, aby sprowokować reakcję Włochów i przy okazji przyjrzeć się F-35 z bliska i być może poznać ich wybrane charakterystyki.

Włosi mogą się poszczycić długą listą wydarzeń realizowanych po raz pierwszy przy F-35. W 2015 roku w Cameri wyprodukowano pierwszy myśliwiec tego typu poza Stanami Zjednoczonymi. W 2016 roku włoski F-35 jako pierwszy przeleciał przez Atlantyk i jako pierwszy zatankował z latającej cysterny, która nie należała do US Air Force. Wreszcie w 2018 roku Aeronautica Militare jako pierwsze europejskie siły powietrzne ogłosiła wstępną gotowość operacyjną F-35.

Zobacz też: Amerykanie rozbudowują lotnisko na Islandii

(janes.com, theaviationist.com)

Aeronautica Militare