Mimo pogoni za własnymi programami modernizacyjnymi i zakupami nowych maszyn amerykańskie lotnictwo morskie nie zaniedbuje interoperacyjności z sojuszniczymi marynarkami. Jak wynika ze zdjęć na oficjalnej stronie US Navy, 6 września na śmigłowcowcu desantowym USS Bataan (LHD 5) – zbliżającym się do końca rejsu bojowego w rejon Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu – wylądował AV-8B lotnictwa włoskiej marynarki wojennej. Maszynę z Pokładowej Grupy Aeromobilnej (GRUPAER), wyposażoną w komplet zbiorników dodatkowych, pilotował kapitan Daniele Calvi.

Pojedyncze Harriery z Włoch na tej tylko jednostce typu Wasp pojawiały się już wcześniej przynajmniej dwukrotnie, w styczniu 2012 i październiku 2014 roku. Może być to też jedna z ostatnich okazji do takich odwiedzin w wykonaniu AV-8B, gdyż do Aviazione Navale trafiają już pierwsze F-35B przeznaczone dla nowego włoskiego śmigłowcowca desantowego Cavour.

Z kolei na śmigłowcowcu desantowym HMAS Adelaide (L01), wchodzącym w skład dużego australijskiego kontyngentu biorącego udział w międzynarodowych manewrach „Indo-Pacific Endavour 2017”, 8 września pierwszy raz wylądował MV-22B. Należący do eskadry VMM-265 z US Marine Corps wiropłat pochodził z grupy lotniczej śmigłowcowca USS Bonhomme Richard (LHD 6). Amerykańsko-australijskie szkolenie zapoznawcze na Adelaide przeprowadzono także z użyciem śmigłowca MH-60S.

Nie było to pierwsze pojawienie się Ospreya na australijskich okrętach lotniczych. Maszyna tego typu z powodzeniem operowała już z pokładu bliźniaczej jednostki Adelaide, HMAS Canberra (L02), podczas zeszłorocznej edycji prowadzonych przez Amerykanów ćwiczeń RIMPAC.

Trochę zamieszania w podanie tej informacji wniósł serwis Naval Today, który najwyraźniej pomylił ze sobą śmigłowcowce typu Canberra. Stępkę pod HMAS Canberra (L02) położono kilkanaście miesięcy wcześniej niż pod HMAS Adelaide (L01). Numerację okrętów jednak odwrócono – tak, aby odpowiadała numerom burtowym fregat typu Adelaide, Adelaide (FFG 01) i Canberra (FFG 02).

Zobacz też: US Navy rozpocznie prace nad lekkim lotniskowcem

(navy.mil, navaltoday.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Evan Thompson