Na początku miesiąca rząd Włoch i spółka Leonardo złożyły ministerstwu obrony Bułgarii odpowiedź na zapytanie o ofertę na zakup ośmiu samolotów myśliwskich mających zastąpić flotę wyeksploatowaną flotę MiG-ów.

Włoska propozycja dotyczy dostawy siłom powietrznym Bułgarii samolotów Eurofighter Typhoon z pierwszej partii produkcyjnej (Tranche 1) z zasobów włoskich sił powietrznych. Oferta zawiera także opcję dostawy nowych maszyn, zgodnie z oczekiwaniami Bułgarii. Oprócz dostawy samolotów, propozycja obejmuje szkolenie, trzyletnie wsparcie, a także uzbrojenie.

– Wierzę, że Eurofighter Typhoon może okazać się efektywnym kosztowo i atrakcyjnym rozwiązaniem dla Bułgarii – mówi Lucio Valerio Cioffi, dyrektor zarządzający działu Aircraft Division w koncernie Leonardo. – Spełni wszystkie wymogi bułgarskich sił powietrznych i wykona każdą misję. Eurofighter już dowiódł swoich wyjątkowych zdolności, realizując w 2017 roku zadania Air Policing z bazy Graf Ignatiewo. Jesteśmy gotowi wesprzeć siły powietrzne Bułgarii zarówno nowymi samolotami, jak i maszynami z pierwszej partii produkcyjnej z zasobów włoskich sił powietrznych.

Eurofighter to największy i najbardziej udany projekt współpracy obronnej podjęty w Europie (623 zamówione samoloty). Będzie nadal rozwijany dla obrony kontynentu przed wszystkimi zagrożeniami przyszłości przez nadchodzące dekady.

Koncern Leonardo zapewnia, że wybór Eurofightera przez Bułgarię dałby także krajowi i jego przemysłowi możliwość czerpania z korzyści płynących z dołączenia do tak sprawdzonego programu. Dotąd w ramach programu powstało ponad 100 tysięcy miejsc pracy w 400 firmach w Europie.

Zobacz też: Partnerstwo Eurofightera w Belgii

(informacja prasowa)

Eurofighter GmbH