Cztery myśliwce Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych wylądowały w Keflavíku na Islandii. Przez kilka tygodni Włosi będą odpowiedzialni za obronę islandzkiej przestrzeni powietrznej. Będzie to też okazja do wspólnych ćwiczeń z lokalną strażą wybrzeża i NATO-wskim centrum kierowania.

Jest to już trzecia rotacja Włochów na Islandii. Poprzednie były organizowane w latach 2013 i 2017. Poza wsparciem militarnym północnego sojusznika misja ma także ważny cel szkoleniowy. Niecodzienny dla Włochów klimat i unikalne położenie geograficzne z olbrzymimi przestrzeniami Atlantyku czynią z Islandii doskonałe miejsca do ćwiczenia lotów na nieznanym obszarze.

Obrona powietrzna Islandii ogranicza się do czterech stanowisk radarowych, więc jej fizyczna obrona jest zapewniana przez sojuszników z NATO. W odróżnieniu od innych NATO-wskich misji air policing obecność myśliwców na Islandii nie jest jednak ciągła. Poszczególne państwa przysyłają swoje kontyngenty na kilkutygodniowe zmiany jedynie kilka razy do roku. Do tej pory na Islandii były myśliwce z Włoch, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Danii, Norwegii i Portugalii.

Zobacz też: Iceland Fighter Meet 2014

(nato.int)

Eurofighter GmbH