24 października podsekretarz stanu we włoskim ministerstwie obrony Angelo Tofalo poinformował Izbę Deputowanych włoskiego parlamentu, że do końca 2019 roku baterie SAMP/T będą wycofane z Turcji. Zaznaczył jednak, iż decyzja ta nie ma żadnego związku z operacją „Wiosna Pokoju” (Barış Pınarı Harekâtı) prowadzoną w północno-wschodniej Syrii od 9 października.

Tofalo może mieć rację, gdyż w lipcu włoski parlament zatwierdził pobyt baterii SAMP/T ze 130-osobową obsługą na okres do 31 grudnia 2019 roku. Z drugiej strony w innej sytuacji geopolitycznej Ankara mogłaby liczyć na to, że sojusznik przedłuży obecność swoich żołnierzy. Teraz jednak przygotowania do opuszczenia Turcji są już w toku i wydaje się, że decyzja Rzymu jest nieodwołalna.

SAMP/T pojawił się na pograniczu turecko-syryjskim w czerwcu 2016 roku, po wycofaniu amerykańskich i niemieckich zestawów MIM-104 Patriot z pociskami PAC-3. Włosi w ten sposób realizowali zobowiązania nałożone przez Sojusz Północnoatlantycki na rzecz obrony państwa członkowskiego.

Decyzję o wycofaniu przeciwlotniczych zestawów SAMP/T podjęto nazajutrz po przemówieniu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. 23 października powiedział on, że państwa członkowskie Paktu Północnoatlantyckiego muszą nadal wspierać Turcję w obronie powietrznej terytorium przy południowo-wschodniej granicy.

Rzym jednak nie działa wbrew sojuszowi, gdyż mimo że decyzję ogłoszono podczas spotkania ministrów obrony państw członkowskich w Brukseli, szczegóły wycofania SAMP/T były znane już od wiosny. Jednak sygnały z Włoch są jasne, gdyż niedawno minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio przyłączył się do obecnych w innych państwach europejskich zwolenników wprowadzenia embarga na sprzedaż broni do Turcji.

Tym samym z dniem 31 grudnia w Turcji pozostanie jedynie hiszpańska bateria MIM-104C Patriot PAC-2, choć Madryt również rozważa powrót swoich żołnierzy i sprzętu do kraju. Stoltenberg powiedział, że sprawa ewentualnego wyjścia Hiszpanów będzie przedmiotem szerokich dyskusji między sojusznikami.

Zobacz też: Turcja zakończyła testy systemu plot. Hisar-A

(defensenews.com)

MBDA