Włochy wyłożą odpowiednie fundusze, niezbędne do kontynuacji udziału w programie F-35 na zasadzie państwa partnerskiego. Minister obrony Lorenzo Guerini poinformował o tej decyzji parlament.

Jego decyzja kończy półtoraroczny okres niepewności dotyczący dalszego włoskiego udziału w rozwijaniu F-35. Poprzedni rząd premiera Giuseppe Contego nie zdołał podjąć decyzji o przyszłych płatnościach ani powiązanych z nimi zamówieniach. Wtedy ministrem obrony była Elisabetta Trenta z Ruchu Pięciu Gwiazd – ugrupowania nastawionego sceptycznie do amerykańskich myśliwców. Lorenzo Guerini należy do Partii Demokratycznej, która wspiera dalszy udział w programie F-35.

– Celem rządu jest rozwijanie dotychczasowych inwestycji i wykorzystywanie okazji stwarzanych przez ten program. Dlatego podjąłem decyzję o przejściu do fazy drugiej – powiedział minister Guerini.

Włochy początkowo deklarowały chęć zakupu 131 F-35. W 2012 roku plany zmniejszono do dziewięćdziesięciu samolotów – sześćdziesięciu konwencjonalnych F-35A i trzydziestu F-35B skróconego startu i pionowego lądowania.

Zobacz też: Pocisk powietrze–powietrze u włoskich neofaszystów

(defense-aerospace.com)

Aeronautica Militare