Podsekretarz stanu we włoskim ministerstwie obrony Giulio Calvisi poinformował 16 czerwca, że Rzym może dołączyć do programu europejskiego czołgu nowej generacji MGCS, którego celem jest zastąpienie Leopardów 2 i Leclerców. Stwierdził, że w ostatnim czasie doszło do wolty w stanowisku francusko-niemieckiego konsorcjum, które obecnie ma dopuszczać możliwość przystąpienia Włoch do programu.

Propozycja taka miała zostać wyjawiona w negocjacjach z przedstawicielami niemieckiego ministerstwa obrony, zaś nagłe oświadczenie Calvisiego było odpowiedzią na interpelację senator Isabelli Rauti. Nie oznacza to jednak automatycznego przystąpienia Rzymu do programu. Obecnie ma istnieć jedynie możliwość zmiany stanowiska dotychczas prezentowanego przez Berlin i Paryż.

Calvisi nie wypowiedział się sprawie warunków ewentualnego partnerstwa, przestrzegając przed zbyt nieostrożnym spekulowaniem na temat ewentualnego włoskiego udziału. Poinformował ponadto, że Rzym wciąż szuka najbardziej optymalnego rozwiązania, aby zastąpić leciwe czołgi podstawowe C1 Ariete.

25 maja we włoskich mediach pojawiła się informacja o włoskim zainteresowaniu wspólną budową nowego czołgu podstawowego – w programie określanym na razie jako „Futuro Carro da Battaglia” (przyszły czołg bojowy) – z Hiszpanią i Austrią. W gronie potencjalnych kooperantów wymieniano również Polskę. Informacje te później doczekały się oficjalnego potwierdzenia.

Oznacza to, że Rzym działa dwutorowo. Z jednej stronie próbuje zgrupować wokół siebie państwa chętne do budowy nowego czołgu, a jednocześnie stara się o przystąpienie do francusko-niemieckiego programu. W ubiegłym roku Calvisi mówił, że włoskie wnioski o przestąpienie do projektu MGCS kilkakrotnie odrzucono.

Do czasu otrzymania nowego czołgu trzon korpusu pancernego Esercito Italiano stanowić będą 123 zmodernizowane czołgi C1 Ariete. Według raportu wojsk lądowych z 2019 roku ich gotowość operacyjna jest na poziomie jedynie 40%. Przygotowaniem trzech prototypów zmodernizowanych czołgów zajmuje się konsorcjum Iveco-Oto Melara (CIO).

Zobacz też: Włochy szykują się do kontraktu stulecia z Egiptem

(militaryleak.com, edrmagazine.eu)

esercito.difesa.it