11 maja w stoczni Fincantieri Muggiano w La Spezii odbyła się uroczystość przekazania włoskiej marynarce wojennej czwartego okrętu podwodnego typu 212. Otrzymał on nazwę Romeo Romei. Patronem jednostki jest podwodnik z czasów drugiej wojny światowej, poległy w marcu 1941 roku na pokładzie Piera Capponiego wraz z całą załogą.

Romeo Romei został zwodowany w lipcu 2015 roku, a próby morskie rozpoczął w marcu 2016 roku. Razem z bliźniaczym Pietrem Venutim okręty tworzą drugą serię produkcyjną jednostek przeznaczonych dla włoskiej floty. Dwie jednostki z pierwszej serii – Salvatore TodaroScirè – weszły do służby w latach 2006 i 2007.

Jest bardzo prawdopodobne, że Marina Militare zamówi w przyszłości kolejne okręty tego typu. Możliwość taką zapowiedział już w 2015 roku dowódca włoskiej floty. Dwa lata później Włochy i Niemcy podpisały list intencyjny w sprawie rozszerzenia współpracy przy okrętach podwodnych i możliwego powiększenia arsenału do ośmiu takich jednostek.

Wypadek Scirè

Wieczorem dnia poprzedzającego uroczystość wspomniany okręt pierwszej serii – Scirè – zderzył się ze statkiem handlowym. Incydent wydarzył się w Zatoce Squillace na Morzu Jońskim. Nikt nie został ranny i obie jednostki udały się do portów docelowych o własnych siłach. Okręt powracał z rejsu szkolnego. Marynarka wojenna rozpoczęła dochodzenie, które ma wyjaśnić przyczyny wypadku.

Zobacz też: Siódmy FREMM dla Włoch

(navaltoday.com)

Bundeswehr, Creative Commons Attribution 2.0 Generic