General Dynamics Land Systems UK poinformował na Twitterze, że wóz dowodzenia i kontroli Athena C2, jeden z reprezentantów rodziny wozów bojowych Ajax, wkrótce rozpocznie testy fabryczne. Zespół w zakładach w Merthyr Tydfil zakończył niedawno prace nad montażem pierwszego pojazdu w tym wariancie i przygotowuje się do sprawdzenia poprawności działania komponentów.

Fabryczne testy odbiorcze mają na ceku wychwycenie problemów z którymkolwiek systemem pojazdu, wprowadzenie poprawek i przygotowanie Atheny do ogólnych testów odbiorczych. Następnie pierwsze egzemplarze będą dostarczane brytyjskim wojskom lądowym do wstępnego szkolenia i prób niezawodności.

Londyn zakładał, że osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez wszystkie typy wozów nastąpi w 2021 roku, ale obecnie jest to niemożliwe. Czasu jest jeszcze mniej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mają one zastąpić leciwe pojazdy rodziny CVR(T), w tym czołgi rozpoznawcze FV101 Scorpion i FV107 Scimitar, transportery opancerzone FV103 Spartan, nosiciele wyrzutni pocisków przeciwpancernych FV102 Striker czy wozy zabezpieczenia technicznego FV106 Samson.

Wiadomość o złożeniu i wstępnych testach Atheny wydaje się szybką reakcją piarową koncernu na informację, że program Ajax nadaje się do wzięcia pod lupę. Kilka dni temu informowaliśmy, że brytyjski resort obrony przekazał pod koniec maja notę do parlamentu w sprawie całkowitej jego weryfikacji. Powodów jest kilka, między innymi jakość dostarczonych z Hiszpanii kadłubów pierwszej partii bojowych wozów rozpoznawczych i ogólne opóźnienie programu o co najmniej trzy lata.

Pojazdy w wariancie Athena uzbrojone są w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra przeznaczony do samoobrony. Do brytyjskich wojsk lądowych trafi 112 egzemplarzy. Do obsługi wozu potrzebnych jest dwóch członków załogi: kierowca i dowódca. Cechą charakterystyczną Atheny jest powiększony kadłub, co podyktowała konieczność zabudowy sprzętu specjalistycznego. Ponadto załoga na pokład będzie mogła zabierać bezzałogowy statek latający Watchkeeper.

Zobacz też: Kłopoty brytyjskich programów atomowych

(defenseworld.net, defpost.com)

General Dynamics UK