Jak donosi Defense News, powołując się na anonimowe źródło w indyjskim ministerstwie obrony, niebawem dobiegną końca negocjacje na temat produkcji licencyjnej przeciwpancernego pocisku kierowanego Javelin w Indiach. Wzajemne sondowanie się w tej kwestii przez oba państwa trwało od wielu lat. Już w 2010 roku Indie prawie kupiły pociski tego typu, ale wówczas Pentagon nie zgodził się na transfer technologii.

Ze strony Indii za produkcję Javelinów odpowiadać będzie jedna ze spółek grupy Tata, Tata Power Strategic Engineering Division. Podpisała już ona porozumienie w sprawie wspólnego wytwarzania pocisków z konsorcjum Javelin Joint Ventures (Raytheon i Lockheed Martin). Prawdopodobnie Indie uzyskają dostęp do technologii najnowocześniejszej odmiany Javelina.

Jednym z największych zwolenników ulokowania produkcji Javelinów jest amerykański sekretarz obrony Ashton Carter. Dzięki temu nie powinno być problemów z ostateczną akceptacją porozumienia przez Waszyngton. Ostatni znak zapytania, podobnie jak przy wielu podobnych sprawach w Indiach, to kwestie finansowe.

Zobacz też: Co z produkcją F-16 w Indiach?

(defensenews.com; fot. US Army / Sgt. William Tanner)

US Army / Sgt. William Tanner