Wizyta jednego z najwyższych chińskich oficjeli wojskowych w Japonii została odwołana z powodu „naglących obowiązków w kraju” poinformowała strona chińska. Jest to finał przedsięwzięcia, które od samego początku miało pecha.

Wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej KPCh generał Guo Boxiong pierwotnie miał odwiedzić Japonię 12 kwietnia, jednakże termin ten ulegał kilkakrotnie zmianom. Pierwotną przyczyną przesunięcia terminu było napięcie związane z testem rakiety międzykontynentalnej przez Koreę Północną. Zgodnie z planem wizyta miała obejmować rozmowy Guo Boxionga z premierem Nodą, ministrem obrony Tanaką oraz inspekcję wybranych jednostek Sił Samoobrony. Ostatecznie nowy termin ustalono na 24 maja, jednakże 2 dni wcześniej Pekin poinformował o całkowitym odwołaniu podróży i rezygnacji z ustalenia nowego terminu.

Jest to duży zawód dla strony Japońskiej, przyjazd gen. Guo miał być pierwszą od prawie dekady wizytą chińskiego oficera tak wysokiej rangi w Japonii. Przyczyną zmiany nastawienia Chińczyków są najprawdopodobniej ciągnący spór o wyspy Senkaku/ Diaoyu oraz organizacja w Tokio Światowego Kongresu Ujgurów w dniach 14-17 maja.

W chińskiej hierarchii wojskowej Guo stoi wyżej od ministra obrony gen. Liang Guanglie.

(The Asahi Shinbun)