Uczniowie technikum z Fukyuamy pracują nad wirtualną rekonstrukcją superpancernika Yamato. Gotowa rekonstrukcja zostanie przekazana muzeum okrętu w Kure.

Uczniowie postawili sobie niezwykle ambitny cel. Wykorzystując wirtualną rzeczywistość i okulary VR, chcą umożliwić zwiedzanie całego okrętu. Obrazom mają towarzyszyć dźwięki i wibracje. Jedną z głównych atrakcji ma być możliwość przebywania na pokładzie pancernika podczas salwy artylerii głównej.

Projekt ruszył w listopadzie ubiegłego roku. W pracy uczniowie korzystają z zasobów Muzeum Yamato (na zdjęciu model pancernika w skali 1:10) i wywiadów z weteranami, służącymi na pokładzie okrętu. Wirtualna rekonstrukcja Yamato ma zostać przekazana do Kure na początku lata. Dotychczasowe rezultaty prac bardzo chwali kurator muzeum Hiroshi Shintani.

‒ Naprawdę wydaje się jakbyśmy stali na pokładzie Yamoto. Zapewnia również lekcję historii, zmuszając do zastanowienia się, po co zbudowaliśmy tak ogromny pancernik ‒ mówił Shintani.

Nie jest to jedyny ambitny projekt planowany przez technikum z Fukuyamy. Po zakończeniu prac nad Yamato rozpocznie się tworzenie wirtualnej wycieczki po dzielnicy handlowej Hiroszimy, zanim 6 sierpnia 1945 roku spadła na nią bomba atomowa. Dzielnica nie została odbudowana, a na jej miejscu znajduje się obecnie Park Pomniku Pokoju.

Zobacz też: Odnaleziono wrak Musashiego

(kyodonews.net)

Carpkazu, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported